przejdź do treści

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

8 Listopada 2024

8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania – święto, którego celem jest promowanie, szczególnie wśród najmłodszych, właściwych nawyków żywieniowych. Nieodpowiednia dieta niesie ryzyko poważnych konsekwencji – nadwaga i otyłość, choroby układu krążenia, cukrzyca, niedobór witamin i minerałów, złe samopoczucie czy senność w ciągu dnia – to tylko niektóre z nich.

 Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez bezpłatne udostępnianie uczniom owoców, warzyw oraz produktów mlecznych, a także działania edukacyjne i promocyjne m.in. w zakresie zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej, to główny cel „Programu dla szkół”. Program służy również budowaniu świadomości rodziców i nauczycieli na temat ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci.

 W roku szkolnym 2024/2025, w trakcie wybranych tygodni roku szkolnego, do szkół są dostarczane: jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, marchewki, rzodkiewki, papryka słodka, pomidory, kalarepa, soki owocowe, mleko białe, jogurt naturalny, kefir naturalny, serek twarogowy, maślanka naturalna.

 Działania edukacyjne, obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych, stanowią nieodłączny element Programu. Obejmują one edukację z zakresu zasad zdrowego żywienia, pochodzenia i uprawy owoców i warzyw oraz produkcji produktów mlecznych, a także przeciwdziałania marnotrawieniu żywności. W ramach tych działań mogą być realizowane m.in.: konkursy i festyny tematyczne, wycieczki do gospodarstw rolnych/ogrodniczych/zakładów przetwórstwa owoców i warzyw, warsztaty kulinarne, zakładanie i prowadzenie ogródków szkolnych, wspólne spożywanie drugiego śniadania.

 Dzieci biorące udział w Programie mogą również uczestniczyć w organizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa kulinarnych warsztatach edukacyjnych. Poprzez połączenie zabawy, aktywności i nauki pod opieką dietetyków wspólnie poznają tajniki zdrowej diety, pochodzenia produktów, a także niemarnowania żywności oraz gospodarowania odpadami. W trakcie warsztatów przyrządzane są zdrowe przekąski, dzieci uczą się skąd pochodzą poszczególne produkty, mogą nawet spróbować swoich sił w uprawie owoców, warzyw i ziół, dzięki zestawom do zakładania ogródków klasowych. Ważnym elementem każdych warsztatów jest wspólna degustacja przyrządzonych potraw, a także produktów ekologicznych.

 W ramach „Programu dla szkół” realizowane są również działania promocyjne, których celem jest budowanie rozpoznawalności Programu oraz zachęcanie dzieci do wykorzystania udziału w nim jako okazji do wspólnego spożywania posiłków w szkole w specjalnie wyznaczonym czasie. Wspólne konsumowanie udostępnianych produktów to doskonała okazja na dzielenie czasu z innymi, budowanie więzi i relacji opartych nie tylko na nauce i rywalizacji, ale także na niwelowaniu barier pomiędzy uczniami, czy nawet wyrobieniu w nich nawyku dzielenia się jedzeniem.

Ambasadorem Programu jest postać Chrumasa – animowanego bohatera, który w  zabawny sposób prezentuje dzieciom zasady zdrowego odżywiania.

Motywem wiodącym kampanii promocyjnych realizowanych przez KOWR jest atrakcyjna dla dzieci formuła „wyzwania”. W roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono dwa wyzwania w postaci:

  • plebiscytu muzycznego pn. „Muzyczne Wyzwanie Chrumasa” – zachęcającego do tworzenia utworów muzycznych, których przewodnim tematem było zdrowe odżywianie, oparte w szczególności na owocach, warzywach i produktach mlecznych;
  • konkursu na komiks – w ramach którego zadaniem uczestników było przygotowanie kreatywnej opowieści w formie komiksu o przygodach Chrumasa.

 W trakcie procesów twórczych dzieci zwracają uwagę na ważne komunikaty i treści, więcej zapamiętują, dlatego też kreatywne myślenie zostało wybrane jako obszar aktywności dzieci.

 Wszelkie działania realizowane w ramach „Programu dla szkół” nastawione są na wspieranie walki z problemami zdrowotnymi dzieci wynikającymi z niewłaściwej diety.  Pamiętajmy jednak, że edukacja dzieci w szkole powinna być wspomagana przykładami z codziennego zachowania rodziców/opiekunów, np. angażowaniem dzieci od najmłodszych lat w podejmowanie świadomych wyborów podczas wspólnych rodzinnych zakupów. 

Wykształcone w dzieciństwie właściwe nawyki żywieniowe są podstawą prawidłowego rozwoju dzieci i szansą na zdrowe życie w przyszłości. Dlatego tak ważne jest spożywanie zbilansowanych posiłków w miłej atmosferze, bez pośpiechu i o regularnych porach.

Przygotowywanie pełnowartościowych posiłków może być doskonałą okazją do edukowania dzieci na temat pochodzenia produktów. Warto inspirować się przepisami kulinarnymi na smaczne i zdrowe przekąski:

Gotuj razem z Chrumasem   

Zachęcamy wszystkie szkoły podstawowe uczestniczące w „Programie dla szkół” do korzystania z materiałów edukacyjnych, w szczególności do obejrzenia wraz z dziećmi filmów, a następnie organizowania własnych warsztatów kulinarnych, pokazujących dzieciom jak smaczne i ważne mogą być owoce, warzywa i produkty mleczne w ich codziennym jadłospisie. Zachęcamy również do korzystania z przeznaczonych dla dzieci, rodziców i nauczycieli broszury oraz poradników, zawierających przystępne kompendium wiedzy m.in. w zakresie zdrowej diety.

do góry